Péče o miminko, časté otázky novopečených rodičů
NOVOROZENECKÁ ŽLOUTENKA
Velmi často se z porodnic setkáváme s tím, že maminkám bylo doporučeno dítě dávat k oknu na světlo nebo dokonce na slunce. Toto je zcela zastaralý mýtus, který může být pro děťátko nebezpečný z důvodu přehřátí, navíc novorozenec potřebuje klid a šero, aby mohl v klidu spinkat. Pokud přijmeme děťátko s novorozeneckou žloutenkou do péče, tak dle hladiny bilirubinu určíme, zda-li je nutná léčba, která poté probíhá speciální lampou. Pokud se jedná o odeznívající stav, tak doporučujeme s děťátkem chodit na procházky nikoliv dítě osvěcovat u okna. Pokud se hodnoty bilirubinu nešplhají nad 250 umol, tak žloutenka odezní bez nutnosti osvěcování kůže.
POBYT VENKU
V pěkném letním počasí dejte pozor na přímé slunce a přehřátí uvnitř kočárku, proto nikdy nepřekrývejte boudičku kočárku plenou. Choďte na procházky hlavně v dopoledních hodinách. V polostínu může pobývat novorozenec hned po propuštění z porodnice. V ostatních ročních obdobích je pro novorozence a malého kojence hraniční teplota vzduchu - 5 st. Celsia, kdy omezte pohyb venku jen na nutné případy. V zimních měsících ošetřujte nechráněné části krémem určeným pro novorozence do zimního počasí. V letních měsících ošetřujte veškerá neoblečená místa krémem s SPF, který je vhodný pro novorozence např. LINOLA.
POLOHA POSTÝLKY A DĚŤÁTKA
Postýlka by měla mít zvýšenou část matrace pod hlavičkou dítěte. Nejlépe je vložit klín pod matraci. Což je prevencí zvracení miminka a případnému vdechnutí při ublinknutí.
Děťátko po porodu polohujte na oba boky a ve Vaší přítomnosti ho můžete položit i na bříško, aby docházelo ke stimulaci. Miminko na bříšku nenechávejte bez dozoru a na spaní.
MĚŘENÍ TĚLESNÉ TEPLOTY
U fyziologického donošeného novorozence není nutné po propuštění z porodnice měřit teplotu denně. Dochází tím ke zbytečnému dráždění konečníku. Teplotu měřte vždy, když se Vám miminko zdá horké nebo naopak studené. Lékaři prosím hlaste teplotu bez odečtu a místo, kde byla teplota měřena.
UBLINKÁVÁNÍ
Ublinkávání je stav po krmení, kdy část obsahu žaludku volně vyteče z úst miminka, a to někdy i za delší dobu po krmení. K ublinknutí dochází nejčastěji při změně polohy dítěte a při odříhnutí. Je to normální projev novorozenců a malých kojenců po krmení. Ne vždy lze ovlivnit dostatečnou dobou, kterou jim věnujeme na odříhnutí. Zdravý novorozence a kojenec má na toto nespolečenské chování nárok. S věkem a vyzráním dolní jícnové záklopky, která pak návratu žaludečního obsahu brání, ublinkávání vymizí. Důležité je, aby miminko bylo spokojené a prospívalo na hmotnosti, není třeba se znepokojovat. Miminku můžete pomoci delší dobou věnovanou odříhnutí, dále ovlivněním režimu kojence (zkrácení noční pauzy a častějším pitím v menších dávkách), dále zvýšenou polohou matrace v postýlce a eventuálně nekojené miminko můžeme krmit mlékem, které ublinkávání brání, neboť obsahuje rostlinný výtažek, který v bříšku mléko zahustí např. NUTRILON AR.
Další a velmi účinný v boji s refluxem (ublinkáváním) u kojenců je používání sirupu GASTROTUSS. Jedná se o anti refluxní sirup s mechanickým působením bez celkových účinků na organismus. Zmírňuje příznaky jako opakované zvracení, kašel způsobený refluxem, pálení žáhy, plynatost a dětské koliky. GASTROTUSS obsahuje přírodní látky, které neprostupují do organismu a je proto zcela bezpečný pro děti již od narození.
Zneklidnit by vás mělo pouze opakující se zvracení, kdy miminko zvrací obloukem, několikrát denně celý obsah žaludku, neprospívá a nebo zvratky jsou zelené, hnědé nebo s příměsí krve či se ke zvracení přidá neodcházení plynů a stolice, průjem nebo a horečka. V tomto případě ihned vyhledejte lékaře.
ČIŠTĚNÍ OUŠEK
Ouška po koupání vytírejte osuškou. Štětičkou je denně nečistěte, jinak bude kůže ve zvukovodu neustále zbavována mazu, a proto se bude tvořit ve zvýšené míře. Čistěte přibližně 1x za 3 dny, tak aby nedocházelo k ucpávání zvukovodu špuntíkem z mázku a zánětům kůže zvukovodu. Pokud se miminko chová normálně, ale sahá si na uši, neznamená to zánět středouší.
ČIŠTĚNÍ NOSÍKU
V péči o nosík používáme mořskou vodu např. Sterimar. Tím dochází ke zvlhčování dýchacích cest což dětem usnadňuje dýchání. Pokud máte pocit, že je dítě zahleněné, doporučujeme děťátko odsát odsávačkou dýchacích cest. Pokud má děťátko nosík ucpaný lze na 3-5 dní použít Nasivin neonatální, který zklidní sliznici nosu a děťátku se bude lépe dýchat. Nosík nečistíme vatovými tyčinkami, neboť dochází k dráždění chaloupky z vaty. Lepši k péči jsou mulové nebo buničité čtverečky. Lehký výtok z nosu bez teploty a s normálním dýcháním nevyžaduje návštěvu lékaře. Zejména v zimních měsících miminka trpí sekrecí z nosu a zahleněním.
PÉČE O KŮŽI
Kůže novorozence je velmi často suchá a loupe se. Jedná se o zcela normální stav po porodu. Děťátko koupeme 1 x za 2-3 dny a několikrát denně kůži promazáváme olejem a lze kombinovat s hydratačním krémem. Oblast zadečku sprchujeme denně a mažeme ochrannými krémy.
PÉČE O GENITÁL
Samostatnou kapitolou je nutnost přetahování předkožky u malých chlapců. Předkožku nepřetahujte jen dbejte na řádnou hygienu. Pokud nedochází k zánětům močových cest není třeba, aby chlapci měli do školního věku předkožku volnou. Násilné přetahování může způsobit víc škody než užitku. Pokud máte problémy se záněty, zadržování nečistot pod předkožkou nebo zarudnutím, kontaktujte nás.
U dívek je nutné při péči o genitál jemně oddalovat labia a čistit nečistoty mezi nimi. Pokud k čištění nedochází může dojít ke srůstu labií i pochvy tzv. synechie. Synechie se následně léčí drobným chirurgickým výkonem na dětské gynekologii. Pokud máte jakékoliv nejasnosti, neváhejte a kontaktujte nás.
STŘÍHÁNÍ NEHTŮ
4 týdny po porodu není třeba nehtíky stříhat vůbec. Pokud se Vám nehtík zdá ostrý, doporučujeme ho zapilovat pilníčkem buď jednorázovým papírovým nebo po dezinfekci skleněným.
ZOUBKY
Základy mléčných zubů jsou u dětí založeny již v těhotenství, výjimečně se dítě narodí s jedním nebo několika zoubky. Většině kojenců se první zoubky prořezávají mezi 4. a 7. měsícem věku, výjimkou ale nejsou ani děti, kterým první zoubky rostou o něco dříve nebo naopak později okolo 1. roku věku. Růst mléčných zubů je pro kojence a batolata často nepříjemný, může se projevovat zvýšeným sliněním, celkovou nespokojeností, dráždivostí, problémy se spánkem nebo odmítáním jídla. Dásně jsou často zarudlé a oteklé, dítě má velkou potřebu kousání a sání, může se přidat teplota. Rodiče často u dítěte při růstu zubů pozorují také vysoké horečky, průjmy či různé vyrážky. Teploty trvající nad 3 dny a velice vysoké nesouvisejí s růstem zubů.
Co dělat:
- Péče o dásně : Calgel, Dologel
- Snižování teploty: Paralen Baby, Nurofen Baby sirup nebo čípky
- Homeopatie: Camilia
PRAVIDELNÉ UŽÍVÁNÍ LÉKŮ
Miminko od 14.dne věku užívá vitamín D v kapičkách. Vitamín Vám napíšeme v poradně na recept. Doporučená délka užívání je do 18 měsíců věku dítěte.
Pokud chcete dát miminku jakékoliv léky, poraďte se s námi. Ne každá rada lékárníka je spojena s klinickou praxí.
MŮŽU KOJIT KDYŽ UŽÍVÁM LÉKY
Běžně užívané léky na bolest Paralen a Ibuprofen, vitamíny a minerály můžete s kojením užívat v rozumné míře. I běžně užívaná antibiotika nejsou překážkou pro kojení. Pokud Vám lékař plánuje napsat jiné léky, jsme Vám k dispozici ke konzultaci nebo se obraťte na laktační ligu na t.č. 261 082 424.
JAKÉ STAVY NEPODCEŇOVAT - KONTAKTOVAT LÉKAŘE
- problémy s krmením, kdy dítě odmítá přijímat potravu
- výskyt křečí
- zvracení obloukem a neprosívání
- apatie
- teplota nad 38°C v konečníku
- teplota pod 36°C
- vtahování hrudníčku při dýchání
ZAVÁDĚNÍ PŘÍKRMŮ
Pokud miminko při kojení prospívá, doporučujeme plně kojit do 6ti měsíců věku dítěte. Pokud děťátko neprospívá, začínáme od ukončeného čtvrtého měsíce zavádět příkrmy. Při zavádění příkrmů doporučujeme i nadále kojit a postupně zavádět nové potraviny.
Lze zavést i u plně kojených dětí časný příkrm tzv. ochutnáváním mezi 4.-6. Měsícem, jedná se o tzv. imunologické okno - kontakt s běžnými potravinovými alergeny.
Postup při zavádění příkrmů je následující.
- Zelenina - mrkev, brambor, batát, špenát, pastyňák, dýně, cuketa, květák a dále všechny druhy zeleniny
- Maso - kuře, králík, krůta, telecí, hovězí, vepřová panenka, treska nebo libová jiná ryba
- Rýže
- Lepek - těstovina, pečivo
- Žloutek
- Ovoce - banán, jablíčko, hruška a další ovoce postupně
- Jogurty - kvalitní nedoslazované a nezahušťované škroby - Hollandia, Skyr atd.
- Ryby - treska
- Luštěniny a sója
- Žloutek
Vždy je důležité zavést nově pouze jednu potravinu, aby bylo jasné na kterou složku potraviny je případná intolerance. Vždy zavádíme novou potravinu každé dva dny, pokud dítěti nechutná, zkusíme znovu za týden. Doporučujeme první příkrm zavádět v době oběda, dále po plné obědové dávce (150 g velká sklenička příkrmu) přidat večeře, dále snídaně a následně zařadit i svačinky. Na plnou obědovou dávku by se děťátko mělo dostat v průběhu 2-3 týdnů, do té doby vždy dokojíme. Jakmile děťátko sní plný oběd, dáme zapít vodou nebo čajem. Postupně vytlačujeme kojení a zavádíme i tekutiny ve formě kojenecké vody, čajů, které nesladíme. Sladké chutě zařazujeme později z důvodu preference a při časném zavedení odmítání zeleniny a masových příkrmů. Nakonec, pokud dítě jí 5x denně doporučujeme kojit jen ráno a na dobrou noc.
Jak vypadá jídelníček plně dokrmovaného a částečně kojeného dítěte :
Po ranním vstávání - kojení
Snídaně - např. jogurt s ovocem a obilovinou,
Svačinka - ovoce
Oběd - maso, zelenina, obilovina nebo brambor
Svačina - ovoce
Večeře - nejprve rýžové nemléčné kaše následně mléčně kaše či maso - zeleninový příkrm.
Kojení na dobrou noc
Ze začátku vždy podáváme stravu hladce mixovanou, jakmile má dítě zoubky, doporučujeme zavádět drobné kousky a okolo osmého měsíce lze dítěti například k večeři podávat drobné kousky pečiva s tvarohem. Dítě učíme stravovacím návykům, jakmile dítě pevně sedí, dáváme dítě do jídelní židličky a učíme jíst společně s rodinou. V době jídla není vhodné si hrát s telefonem nebo sledovat televizi.
Jak je to s pitím?
Pitný režim u dětí je často diskutované téma. U miminek je důležité hlídat příjem tekutin, který dělá 130 ml/kg/24 hodin. Od roku se množství tekutin na kilo snižuje, ale je nutné říci, že zdravé dítě si o tekutiny řekne. Množství tekutin je rozdílné u dětí sportujících, nemocných nebo samozřejmě při vysokých venkovních teplotách. Samozřejmě je důležité, aby maminky podávaly kojenecké, později stolní či minerální vody, ovocné a bylinné čaje a omezily příjem limonád a sladkých nápojů.
Nedostatečný příjem tekutin má za následek nejen snížení celkové výkonnosti organismu, ale také pokles duševní výkonnosti. S nízkým obsahem tekutin v těle se navíc snižuje krevní tlak. Špatný pitný režim tak mj. stojí za zhoršenou koncentrací ve škole, celkovou únavou dětí , ale také za bolestmi hlavy u dětí či za poruchami trávení v podobě zácpy.
U zdravých novorozenců a kojenců bývá většinou pitný režim v pořádku, neboť dítě se napije zároveň s tím, jak ukájí svůj hlad, tedy prostřednictvím mateřského mléka, příp. umělým mlékem. Pokud není venku vysloveně horko nebo pokud nemá kojenec horečku či průjem, nepotřebuje zdravé miminko žádný dodatečný přídavek tekutin a stačí pouze kojit každé tři hodiny. S tím jak se zavádějí příkrmy, doporučuji i začít děťátku podávat neslazené a nesladké nápoje, je nejvhodnější je kojenecká voda, ovocné šťávy bez přídavku cukru ředěné vodou, anebo dětský čaj bez cukru.
U batolat je příjem tekutin 90 ml/kg/ 24 hodin. V horkém počasí tekutiny můžeme zvýšit dle chuti dítěte. Do příjmu tekutin se započítávají i tekutiny ve stravě. U batolat již není nutné podávat kojeneckou vodu, ale vždy podáváme vodu balenou nebo filtrovanou. Malým dětem do bříška rozhodně nepatří kolové nápoje, tonik a jiné nápoje obsahující kofein a ani limonády nejsou vodné jako pitný režim. Sladké nápoje výrazně ohrožují chrup dítěte a představují zbytečný přísun kalorií.
Denní potřeba tekutin u předškoláků je okolo 80 ml/kg/24 hodin. . Do tohoto množství se opět počítá i tekutina obsažená ve stravě. Předškoláci již nemusí přijímat mléko, ale je nutné nahradit mléko mléčnými výrobky, které doplňuji vápník. U větších dětí i nadále vysvětlujeme nevhodnost podávání slazený nápojů. Pokud jim stolní vody nechutnají, doporučuji do vody nakrájet ovoce, které vodu příjemně ochutí.
Bohužel s nástupem do školy přibývá ranní spěch a až 40 % dětí ráno nesnídá. V noci se organismus vysuší a pokud se děti při ranním spěchu nestačí nasnídat a pořádně napít, podávají ve škole mnohem nižší výkon a jsou celkově unavenější. Absencí snídaně u dětí přichází u dětí i další problémy s vyprazdňováním, kdy ranní snídaně pravidelně navodí i ranní stolici. Děti, které ráno nesnídají, pak ve škole konzumují různé pamlsky a pijí nevhodné nápoje nabízené nápojovými automaty ve školách. Proto je potřeba dětem do školy připravovat kvalitní svačiny a vhodné nápoje ideálně v termoláhvi. Slazené nápoje nejsou do dětských lahviček vůbec vhodné, v letních měsících začínají džusy velmi rychle kvasit. U pitného režimu je nutné dbát na vyvážený příjem minerálů. Podávejte jim neslazené minerálky, ale nikdy ne jako jedinou tekutinu během dne. Množství minerální vody má dělat u školních dětí asi 1/3 příjmu tekutin na 24 hodin. Ačkoli se s tím setkáváme u dětí výjimečně, některé maminky si všimnou, že jejich dítě pije hodně. Zvýšený příjem tekutin iniciovaný dětmi většinou zastírá hlad nebo chuť na sladké nápoje, po kterých má i nadále žízeň.. Pokud si všimnete, že dítě pije extrémně dlouhodobě, určitě kontaktujte svého pediatra. Mohlo by se jednat o nějaký zdravotní problém.
ZELENÁ STOLIČKA, KOLIKY
V prvním měsíci bývá více stoliček (2–4 denně) i více, později je běžná i několikadenní absence stolice u plně kojeného dítěte, kojené dítě může mít stolici i 1× týdně a když se chová normálně a nebolí ho bříško, nemusíme se znepokojovat. Ve čtrnácti dnech věku začněte podávat lactobacily - Biogaia, Osmobiotic. Na bolavé bříško - koliky, podávejte před kojením /krmením/ Espumisan, Colental atd.
Stolice u novorozenců a kojenců bývá obvykle žlutá, méně formovaná až řídká s četností několikrát denně i pouze jednou za několik dní. Barva, konzistence, eventuálně příměsi či zápach jsou ovlivněny řadou faktorů. Stravou, aktuální potřebou a příjmem tekutin, zastoupením bakterií ve střevě, a dalšími faktory.
Zelené zabarvení stolice bývá často normální, někdy je to reakce na složky matčiny stravy, může provázet pití mléka s vyšším obsahem laktózy v tzv. předním mléce. Tato situace nastává při žízni dítěte nebo nesprávné technice kojení, kdy dítě pije z obou prsů dobře tekoucí přední mléko. Při zelenavých stolicích je vhodné zkontrolovat techniku kojení a probrat s rodiči režim dítěte.
Příčinou může být i tzv. hladová stolice, kterou dítě vylučuje při hladovění. A nezáleží na tom, zda je nedostatek potravy ve střevě vyvolán malým množstvím stravy nebo zvracením při jinak dostatečném příjmu potravy. Vzhled stolice je podobný různě řídkému špenátu. Četnost stolice je různá, spíše menší.
Nejčastějším důvodem zelených stoliček je ale nerovnováha jednotlivých bakterií ve střevě, tedy i přítomnost bakterie či bakterií, které se ve střevě běžně nevyskytují, tzv. dysmikrobie, nejčastěji způsobená benigní střevní virózou.
Každopádně platí, že pokud Vaše miminko normálně prospívá, nic ho netrápí, není zelená stolice žádným důvodem pro jakékoli znepokojení a rozhodně nesignalizuje žádné závažné onemocnění.
FRENULOTOMIE
Frenulektomie jsou termíny označující výkony prováděné na podjazykové či retních uzdičkách ústní dutiny. Frenulektomie je název pro úplné odstranění frenula (uzdičky), fenulotomie označuje pouze jeho protětí.
Patologický úpon retní uzdičky se v horní čelisti označuje jako hluboký úpon frenula, u dolní čelisti jako vysoký úpon frenula. Jde o stav, kdy se upíná retní uzdička až do připojené gingivy (gingivální úpon), do mezizubní papily (papilární úpon) nebo papilou prochází (úpon papilou procházející). V takovýchto případech může patologický úpon svým tahem poškozovat parodont, vést k zvýšenému ulpívání zubního povlaku a zhoršenému vykonávání ústní hygieny.
Patologický úpon podjazykové uzdičky se řeší zejména u novorozenců a kojenců, kdy bývá omezen pohyb jazyka a je znesnadněno sání při kojení. Jen velmi málo kdy je stav takový, aby se výkon musel provádět. Nedoporučujeme.
ATOPICKÝ EKZÉM
Atopický ekzém spadá do péče pediatra, proto se na nás obraťte při jakýchkoliv problémů z kůží. Atopiíí trpí 20% dětí do 1 roku věku, poté projevy ztrácejí na intenzitě. Kůže s atopií je sušší, citlivá ke vzniku infekcí.
Tipy:
- místo koupele dítě sprchujte, do koupele přidávejte oleje
- nemazejte dítě parfemovanými oleji a krémy
- k úlevě svědění používejte chlazené krémy a antihistaminika např. Fenistil
- užívejte vitamín D a zinek
- oblékejte dítě do bavlny a přiměřeně
- oblečení vybírejte volné
- pečujte o kůži dlouhodobě a denně, péči nevynechávejte
- nekuřte v přítomnosti dítěte a ani k němu nechoďte v oblečení po kouření
POŠTÍPÁNÍ HMYZEM
Projevy se liší dle hmyzu, které dítě pokousal
Komár - svědící pupínek
Muchnička - vypadá jako od komára, ale je více oteklé
Klíště - nebolí, ale je riziko infekce, klíště odstraňte co nejdříve
Vosa - místo je oteklé, bolavé a může vzniknout alergická reakce
Včela - v místě vpichu je žihadlo a otok. Pokud dojte k vpichu do obličeje, jazyku nebo krku, vyhledejte lékaře.
U lehkého poštípání ošetřujte lokálně Fenistil, Cicaderma, Dapis gel.
Celkově při svědění lze podat u maličkých dětí Fenistil u větších Zodac, Zyrtec atd.